O NÁS


Nielen mojim koníčkom, ale aj celoživotnou láskou sa stali pre mňa  psi. Už od svojho detstva som túžil mať vlastného psa. Vodil som domov túlavých psov. Starostlivosťou o ich výživu,  výchovu a výcvik som sa dopracoval k bohatým skúsenostiam študovaním odbornej literatúry. Tým som získal veľa potrebných informácií, ktoré som naďalej rozvíjal.

Prvou mojou školou sa stala bernardinka Bessi. Kŕmiť som ju  mohol dvomi spôsobmi a to varenou stravou alebo suchým krmivom. Priznám sa, že varenie vyžadovalo veľkú skúsenosť a veľa času. Volil som preto značkové  krmivo bewi dog puppy, junior, adult. Kvalitné a vyvážené psie granule predstavovali pre môjho psa  pokrytie  životných potrieb. Vďaka nim sa dobre vyvíjal a bol v dobrom zdravotnom stave a skvelej kondícii. Prešiel  som kŕmením aj viacerými dodávateľmi.

Moja túžba založiť si chovnú stanicu veľkého plemena,  ma priviedla k Svätobernardskému  psovi.

V roku  1997 vstúpil do klubu bernardínov. Moja prvá sučka Bessi z Rubaničiek  sa stala zakladateľkou mojej chovnej stanice MATLAMON skratka Matej-Laco-Monika.  Odchoval som niekoľko vrhov s výstavne  úspešnými jedincami. Kŕmenie šteniat veľkých plemien sa stalo  pre mňa  veľkou školou.

Na svoj správny vývoj, rast  a stavbu tela potrebovali  vhodné krmivo. Správne vyvážená strava sa odzrkadľovala v šťastnom zdravom šteniatku a to dobrým trávením,  lesklými očami a lesklou srsťou.

V podstate všetky plemená psov potrebujú dostávať jednotlivé zložky výživy v správnych pomeroch. Či používame hotové psie krmivo, alebo dávame psovi doma varenú stravu, mali by sa starostlivo zachovávať pravidlá kŕmenia. Dôležitý je správny prístup pri voľbe množstva potravy, doplnkov, kŕmnych misiek, maškŕt a času kŕmenia. Dospelému psovi nad 9 mesiacov môžeme dávať potravu raz denne, pričom šteňatá potrebujú 3 a viac jedál denne.

V potrave psa sú obsiahnuté zložky, ktoré poskytujú organizmu potrebnú energiu, ďalej zložky potrebné pre rast, obnovu a reprodukciu. Takéto zložky nazývame živiny. Hlavné druhy živín, obsiahnutých v potrave sú uhľohydráty, bielkoviny, tuky, minerálne látky, stopové prvky a vitamíny. Neoddeliteľnú súčasť potravy psa tvorí aj voda.

Uhľohydráty - zásobujú organizmus energiou a taktiež sa môžu premieňať na telesný tuk. Patria medzi ne  jednoduché cukry (glukóza), a tiež väčšie molekuly (škrob), ktoré sú zložené z jednoduchých cukrov. Tuky - predstavujú energiu v najkoncentrovanejšej forme. Obsahujú asi dvojnásobné množstvo energie ako uhľohydráty alebo bielkoviny. Pomáhajú vstrebávaniu v tuku rozpustných vitamínov, dodávajú organizmu esenciálne mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre celkové zdravie psa, pre činnosť  obličiek, stav kože, srsti a reprodukciu.

Bielkoviny - poskytujú aminokyseliny, ktoré sú potrebné pre rast a obnovu telesného tkaniva.

Minerálne látky a stopové prvky rozdeľujeme na makroelementy a mikroelementy. Medzi makroelementy zaraďujeme vápnik a fosfor, draslík, sodík, chlór a horčík. Medzi mikroelementy patria železo, meď, zinok, jód, selén, kobalt a ďalšie.

Vitamíny sú nízko molekulárne látky, ktoré zabezpečujú normálny fyziologický vývin a životné pochody organizmu. Rozdeľujeme ich na dve základné skupiny: vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E, K) a vitamíny rozpustné vo vode (B, H, C, P).

Snaha dosiahnuť maximálny vzrast  môže u veľkých plemien psov vyvolať vážne abnormality vzrastu. Príliš rýchly rast a pribúdanie hmotnosti zhoršuje choroby, ako je dysplazia bedrového kĺbu.

V roku 2008 som si založil svoju vlastnú firmu. Zásobujem maloobchodnú sieť  rôznymi druhmi  špeciálneho psieho krmiva, predávaného v konzervách, kvalitnými mäsovými výrobkami značky Chejn, . Veľké spoločnosti, ktoré vyrábajú psie krmivo, majú vlastné skúšobné laboratóriá, kontrolujúce chuť a vhodnosť krmiva pre všetky druhy psov a rôzne fázy života psov. Tri hlavné druhy hotového psieho krmiva sú: suché, polovlhké a konzervované krmivo. krmivá sú dobre vyvážené a majú obvykle vysokú akosť

Suché krmivo - tieto krmivá majú napriek svojmu názvu až 10% vody. I keď všetky značky majú podobné nutritívne zloženie, používajú sa rozličné suroviny, takže niektoré môžu byť chutnejšie a stráviteľnejšie ako iné. Suché krmivo sa môže kupovať a uskladňovať vo väčších množstvách.

Polovlhké krmivo - niekedy sa nazýva aj mäkké krmivo a obsahuje približne 25% vody. Poskytuje sa často ako napodobnenina mletého mäsa. Pre majiteľov psov je často prijateľnejšie ako suché krmivo, pretože sa viac podobá mäsu.

Polosuché krmivá majú väčšie nároky na skladovanie.

Konzervované krmivo - pre väčšinu ľudí najznámejší druh psieho krmiva. Každá značka konzervy pre psa má odlišné zloženie a môže vyžadovať doplnenie rozličným množstvom suchárov.  Konzervované krmivo dostanete v širokej škále príchutí a vôní, takže vyhovie psom s rôznou chuťou. V mojej ponuke sú taktiež špeciálne konzervy pre rôzne vekové kategórie psov - šteňatá aj seniorov, taktiež pre aktívne psy, ktoré potrebujú viacej energie. Vyváženú stravu môžeme definovať ako správnu kombináciu zložiek kŕmnej dávky, ktoré dodávajú psovi celkovú energiu a nevyhnutné živiny, potrebné k udržaniu dobrého zdravotného stavu.

Moja práca aj napriek svojej náročnosti je mojím koníčkom. Stala sa neoddeliteľnou súčasťou môjho profesionálneho rastu  v oblasti výživy,  čím sa snažím vybaviť aj najnáročnejšieho zákazníka k plnej spokojnosti. To je mojim cieľom.